Форма входу

Категорії розділу

Статті [7]

Пошук

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 18

Block title

 

Інтернет новини

Погода в Україні




П`ятниця, 29.03.2024, 01:19


Адміністратор сайту Олійник Василь Васильович! Ви увійшли як Гость | Група "Гості"Вітаю Вас на найкращому сайті у світі!!!!!!! Гость | RSS


Офіційний сайт села Посада-Новоміська                       

Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід
Каталог статей


Головна » Статті » Статті

Розточчя

Розто́ччя (пол. Roztocze) — звужене горбисте пасмо 15 — 20 км завширшки і до 400 м заввишки, яке простягається у напрямі зі Львова на південному-сході до Томашова,Щебрешина і Красьника (Польща) на північному-заході. Над прилеглими рівнинами — Надсянською низовиною на південному-заході і Надбужанською котловиною на північному-сході. Розточчя підноситься на 100—150 м; на північному заході воно з'єднується з Холмською і Люблінською височинами.

Зміст

 [сховати]

[ред.]Геологія Розточчя

Розточчя становить собою несиметричну антикліналю, складену з крейдових і доломітових міоценових відкладів, вкритих льодовиковими шарами і лісом; його межі зНадсянською низовиною і Надбужанською котловиною покриваються з лінією скидів. Південно-західні схили Розточчя порівняно прямолінійні, східчасті; північно-східні більше розчленовані з останцевими горбами. Води з західних схилів Розточчя опливають до Сяну його притоками: ШкломВишнеюЛюбачівкою і Танвою, зі сходу — доВепра і Бугу річками ПолтвоюРатоюСолокією і Гучвою; на півдні Верещиця пливе до Дністра, так що через південь Розточчя проходить головний європейський вододілміж Чорним і Балтійським морямиДолини річок широкі, переважно забагнені, творять подекуди стави (наприклад, у долині Верешиці); вони втинаються на 5070 м, і тому Розточчя має краєвид мальовничого ерозійного низькогір'я. У місцях нагромадження лесу поширені яруги і балки, у нагромадженнях пісків — еолові форми («львівська Сагара»).

[ред.]Ґрунти Розточчя

Переважають ґрунти світло-сірі та сірі лісові, у зниженнях — дерново-підзолисті, місцями дерново-глейові.

[ред.]Ліси Розточчя

Ліси — мішані (букялицядуб), на піщаних масивах соснові бори. Ліс становить 40 %, орна земля 30 % всієї площі. Тут проходять межі суцільного поширення ялиці,смерекибука й модрини.

[ред.]Флора, фауна

Розточчя являє собою кліматичну, флористичну і фауністичну прикордонну зону. Воно є перешкодою західним і північно-західним вітрам, що приносять вологість доГаличиниАтмосферичних опадів в регіоні багато (понад 700 мм), що спричиняє велике нагромадження ґрунтових вод на південному заході. На Розточчі трапляються представники флори і фауни ПоділляПоліссяКарпат, а також загальноєвропейські види.

[ред.]Демографія

Поселення і шляхи розміщені вздовж Розточчя, більші міста розташовані там, де перехід через Розточчя легкий: Львів, на північному заході ЖовкваРава-РуськаБелзець,Томашів та ін., а на південному заході — Івано-ФранковеНемирівБілгорай та ін.

Північно-західне Розточчя є не польською етнічною територією. Частина лежала до 1946 на українсько-польському етнічному пограниччі — на Холмщині, майже все південне Розточчя становить й тепер частину української етнічної території, входить до складу України.

Категорія: Статті | Додав: Vasya (24.01.2011)
Переглядів: 797 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2024